Fransa: Polis, sinagogu ateşe vermeye çalışan şüpheliyi öldürdü

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından bir açıklama yaparak, “Ulusal polis, bu sabah erken saatlerde, Rouen’de açıkça şehrin sinagogunu ateşe vermek isteyen silahlı bir kişiyi etkisiz hale getirdi. Duyarlılıkları ve cesaretlerinden dolayı kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

‘BÖLGEDEKİ YAHUDİ TOPLUMU OLAYDAN ETKİLENMEDİ’

Fransa’da bölgesel yayın yapan France 3, olay yerinde silah seslerinin duyulduğunu aktardı. Başkent Paris’e yaklaşık 130 kilometre mesafede yer alan Normandiya’daki Rouen kasabasının Belediye Başkanı Nicolas Mayer-Rossignaol, bölgedeki Yahudi toplumunun saldırıdan etkilenmediğini ancak tüm kasabanın ‘Şok içinde olduğunu’ söyledi. BBC’nin aktardığına göre, Fransa basınına yansıyan haberlerde, ülkenin kuzeybatısındaki Rouen’de yaşanan olayda, şüphelinin elinde bir bıçak olduğu ve polise doğru hareket ettiği, polise doğru hamle yaptığı sırada polis tarafından vurularak öldürüldüğü belirtildi.

‘YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI’

Yerel basına yansıyan haberlere göre, sinagogdan duman yükseldiğinin görülmesi üzerine bu sabah yerel saatle 06.45 sıralarında polise ihbarda bulunuldu. Polis ekipleri, olay yerine geldikten sonra, elinde bir bıçak ve demir bir çubuk olduğu tespit edilen şüpheli erkeği vurdu. Şüphelinin kimliği ya da hangi saiklerle hareket ettiğini ise henüz tespit edilmediği ifade edildi. Sinagoga giden itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına aldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x