Irak’a tarihi ziyaret

Aydın Hasan – Türkiye ile Irak arasında son bir yıldır güvenlik, enerji, ulaştırma ve su alanlarında yapılan çok sayıda toplantı ve temas trafiğinin ardından iki ülke arasındaki ilişkileri yeni bir aşamaya taşıyacak stratejik çerçeve belgesi ile çok sayıdaki anlaşmanın imzalanmasında son aşamaya gelindi.

12 yıl sonra

Türkiye’den Irak’a cumhurbaşkanı seviyesinde son ziyaret Turgut Özal’ın cumhurbaşkanlığı döneminde yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakan olduğu dönemde 12 yıl önce Bağdat’a ziyarette bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Bağdat’a yapacağı günübirlik ziyarette Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid ve Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ile görüşecek. Erdoğan’ın Bağdat ziyaretinde yapılacak görüşmelerin dört önemli gündem maddesini; terörle mücadele, Kalkınma Yolu Projesi, Dicle ve Fırat’ın suları ile enerji oluşturacak. Ziyaret çerçevesinde terörle mücadele, Dicle ve Fırat, enerji, ticaret, ulaştırma, sağlık, gümrük gibi alanlarda 25-30 dolayında anlaşmanın imzalanması bekleniyor.

Sınır güvenliği

Irak yönetimi, mart ayında yapılan güvenlik zirvesinde PKK’yı yasaklı örgüt olarak tanımlamıştı. Türkiye, Irak ile askeri bir ortak harekat merkezinin kurulmasını istiyor. Türkiye, ayrıca Irak-Suriye sınırının terör örgütünün geçişlerine karşı kapatılmasını talep ediyor. Türkiye, Irak’a sınırda alınacak fiziki önlemler için de destek verecek.

Terör örgütünün Kandil, Mahmur ve Sincar gibi bölgelerdeki varlığını sona erdirmeye yönelik önlemler de görüşmelerde masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ın kuzeyinde kilidin bu yaz kapatılacağını açıklamıştı. Görüşmelerde, terör örgütünün Irak’ın kuzeyinde 33 yıldır süren varlığını sona erdirmeye ve örgütü bu bölgede tutunamaz hale getirmeye yönelik adımların atılmasına yönelik kararların alınması bekleniyor.

Erbil’deki temaslar

Bağdat’taki temaslarının ardından Erbil’e geçecek olan Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan İdris Barzani ile görüşecek. Erbil’deki görüşmede de ana gündem maddesini, terör örgütü ile mücadele oluşturacak. Irak’ta merkezi yönetim ile bölgesel yönetim arasındaki ihtilaflardan dolayı Irak-Türkiye petrol boru hattı uzun süredir çalışmıyor. Görüşmelerde, petrol boru hattının yeniden faaliyete geçmesi de ele alınacak.

Son bir yılda yoğun görüşme trafiği

Türkiye ile Irak arasında temaslar, geçen yıldan itibaren yoğunlaştı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın 22-23 Ağustos’taki Bağdat ve Erbil ziyaretlerinin ardından 19 Aralık’ta Ankara’da diplomatların yanı sıra asker ve istihbarat yetkililerinin de katılımıyla güvenlik zirvesi yapıldı. Bu zirvenin ardından MİT Başkanı İbrahim Kalın, 23 Ocak’ta Bağdat’a, 28 Ocak’ta Erbil’e gitti. Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ile birlikte 6-7 Şubat tarihlerinde Bağdat ve Erbil’e ziyarette bulundu. Fidan ile Irak Dışişleri Bakanı Fuad Huseyin, beraberlerinde Milli Savunma Bakanı Güler, MİT Başkanı Kalın ile Irak Savunma Bakanı, Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı, İstihbarat Teşkilat Başkanı Vekili gibi yetkililerle birlikte 14 Mart’ta Bağdat’ta güvenlik zirvesinde bir araya geldi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x