Naci Görür İskenderun’u uyardı: Bazı yerler çökmüş ve batıyor

Merkez üssü Kahramanmaraş ve Hatay olan ve 11 ili yerle bir eden depremlerde ağır hasar alan Hatay İskenderun’da, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “İskenderun’un Depremselliği ve Deprem Dirençli İskenderun” isimli söyleşiye Prof. Dr. Naci Görür de katıldı. Söyleşide 13.6 milyon yıl önce Türkiye’de deprem mekanizmalarının oluştuğunu ifade eden Görür, depremlerin engellenemeyeceğini ve deprem dirençli kentlerin inşasının mecburiyet olduğunu söyledi. Görür, “Her depremde 10 bin ve 50 bin insanı, dün olduğu gibi toprağa veremeyiz” dedi.

İSKENDERUN BATIYOR

Depremler sonrası İskenderun sahilinde meydana gelen çökme problemine de değinen Görür, “İskenderun’da bazı yerler çökmüş ve batıyor. Neden batıyor konusu fayla ilgili bir durumdur. Bin yıl önce Bingöl ilinin Karlıova’dan gelen doğu fayı, yanal hareket ederken İskenderun’daki fay biraz eğiliyor” şeklinde konuştu.

Görür sözlerini şöyle sürdürdü:

“O kısımda bir duvar ve diklik oluşturuyor. Burada düşey atılım meydana geliyor ve fay niteliği doğuruyor ve batıyor. Bu nedenle de bir bölgenin belli ölçüde gömülmesi ve batması anlamına geliyor. Deniz seviyesinin göreceli olarak işlenmesi anlamına gelir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x